Ako vybrať hrací domček?

Povzbuďte detskú fantáziu.

Povzbuďte detskú fantáziu.

Doba čítania 9 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Veľkosť a vek dieťaťa

Drvivá väčšina domčekov je určená pre deti od 3 rokov, ale nájdete aj modely vhodné pre deti mladšie ako 18 mesiacov. Horná veková hranica je skôr než vekom limitovaná veľkosťou a hmotnosťou detí. Pokiaľ má domček dostatočnú nosnosť a dieťa sa do neho zmestí, vek nie je prekážkou.

Výbava

Atraktivitu hracieho domčeka tvorí z veľkej časti výbava. Pri výbere vezmite do úvahy, po čom vaše dieťa túži. Dobre si prezrite, koľko má okien, dverí a či je ich možné otvárať. Súčasťou domčeka môže byť napríklad aj kuchynka, stolík, stoličky a iné základné vybavenie. Skákacie hrady, ale aj niektoré domčeky sú vybavené bazénmi s loptičkami a šmýkačkami. K ďalším nadštandardným prvkom patrí napríklad tunel na preliezanie, pieskovisko, kôš na basketball, čerpacie pištole alebo bankomat.

Materiál

Plastové domčeky majú výrazné farby, rôznorodú štruktúru, sú ľahké, lacné a ľahko prenosné, na druhú stranu na slnku rýchlo vyblednú a nie sú tak odolné voči mechanickému poškodeniu ako drevo.

Textil sa používa na výrobu stanov a típí. Väčšina textilných modelov je určená do interiéru, ale môžete sa stretnúť aj s vodoodolnými kusmi, ktoré možno umiestniť aj von. U látkových domčekov si vždy preštudujte možnosti údržby.

Drevené domčeky sú drahšie a ťažšie ako plast, ale výmenou za to sú odolné, príjemné na dotyk i na pohľad, majú krásnu štruktúru a často aj veľkorysé rozmery. Najviac sa podobajú reálnym domom či chatám. Modely z dreva sú určené väčšinou do exteriéru, ale pokojne ich môžete mať aj doma. U dreva sa tiež zamerajte na povrchovú úpravu. Najbežnejšie je tlakové morenie, lakovanie alebo voskovanie. Nutnosť a frekvencia údržby závisí od umiestnenia a typu dreva. Napríklad cédrové drevo je prirodzene odolnejšie voči hubám a plesniam než borovica či smrek a nepotrebuje tak intenzívnu starostlivosť.

U detských domčekov sa môžete stretnúť aj s kovom. Používa sa napríklad na nosné konštrukcie a kotvenie u stanov, na detaily, spojovacie prvky a kovania.

Kvalita spracovania

Nezabúdajte ani na kvalitu spracovania. U domčekov určených do exteriéru sa zaujímajte o prítomnosť povrchovej úpravy s UV filtrom, ktorá ochráni farby pred vyblednutím. Samozrejmosťou sú oblé a zabrúsené hrany, ktoré neohrozia deti počas hry.

Dizajn

Pri výbere designu berte ohľad na záujmy dieťaťa a na pohlavie. Na trhu nájdete ako modely, ktoré pripomínajú bežné obytné domy, tak napríklad požiarne stanice, kempingové stany, rozprávkové altány alebo indiánske stany. Výrobcovia sa predháňajú v rôznorodosti designov, môžete si vybrať medzi minimalistickými drevenými domčekmi v prírodných farbách, krikľavo farebnými modelmi z plastu alebo stany s rozprávkovými motívmi. 

Cena

Najjednoduchšie látkové domčeky kúpite za menej ako 12 eur. Drevené modely sú drahšie a ich obstarávacia cena začína na 200 eurách. Najlacnejšie skákacie hrady kúpite od 30 eur

hrací domeček stan

Druhy

Domčeky

Domčeky pre deti môžu byť určené ako do interiéru, tak do exteriéru. Líšia sa použitým materiálom, odolnosťou a mnohokrát tiež veľkosťou. Domčeky určené primárne do exteriéru môžete mať pokojne aj doma, ale naopak to úplne dobre nefunguje, pretože domčeky vhodné do bytu neodolajú poveternostným vplyvom a rýchlo podľahnú skaze. Domčeky môžu byť drevené, plastové, textilné, alebo dokonca nafukovacie, v ktorých sa síce neskáče, ale nafukujú sa podobne ako skákacie centrá a hrady. Pri nákupe zohľadnite počet detí, ktoré sa v ňom budú hrať, ich veľkosť, váhu a vek. U nafukovacích domčekov sa sústreďte na nosnosť.

Skákacie hrady

Skákacie hrady nemusia vždy vyzerať ako hrady. Niektoré skákacie centrá pripomínajú skôr ohrádky, domčeky alebo vodné parky, ale ich účel zostáva rovnaký. Rozdiely sú čisto dizajnového rázu. Pri výbere sa skôr ako na vzhľad zamerajte na počet a váhu detí, ktoré budú v hrade vyvádzať.

Výrobcovia uvádzajú z bezpečnostných dôvodov nielen celkovú nosnosť, ale aj počet detí a maximálnu váhu jednotlivca. Na trhu sú k dostátiu ako malé skákacie hrady, vhodné pre 1 dieťa, tak väčšie modely učené skupine až 4 detí, pričom maximálna váha jedného dieťaťa je väčšinou limitovaná 45 kg a celková nosnosť 180 kg.

Vedľa hradu samotného je dôležitý tiež fúkar, ktorý hrad neustále rozpína. Je normálne, že vzduch skrz švy uniká a musí sa dopĺňať. Ďalším nevyhnutným príslušenstvom sú kotviace kolíky, ktoré zabezpečia, že hrad zostane na mieste, aj keď v ňom bude vystrájať skupina detí.

Altánky

Altánky sú otvorenejším variantom stanov a môžu mať šesť alebo štvorstranný pôdorys a je vhodný ako do interiéru, tak do exteriéru. Rozdiel oproti stanu spočíva vo väčšej otvorenosti a prístupnosti. Možno do nich vchádzať z každej strany, vstupy bývajú opatrené nastaviteľnými záclonkami, ktoré si deti môžu podľa chuti uvoľniť a premeniť altánok v skrýšu. Pre väčšiu stabilitu je podlaha spojená s konštrukciou. Altánky majú veľkorysé rozmery a počítajú s hrou viacerých detí naraz. 

Stany a típí

Stany a típí sú ľahké, vzdušné a často aj dizajnovo podarené. Okrem toho, že poskytujú deťom úkryt a miesto na hranie, poslúžia aj ako zaujímavý interiérový doplnok. Z bezpečnostných dôvodov by mali byť stany aj típí spojené s podlahou, aby sa znížilo riziko prevrhnutia.

  • Típí môžu byť jednoduché hranatejšie (4 nosné tyče) alebo zložitejšie päťuholníkové (5 nosných tyčí). Väčšina z nich je určená na použitie v interiéri, ale môžete sa stretnúť aj s vodoodolnými modelmi, ktoré odolajú aj slabšiemu dažďu a rannej rose. Ak je vonku sucho a pekne, môžete vytiahnuť von aj domáce típí, ale počítajte s tým, že látky, najmä potom tie tmavšie, môžu na slnku vyblednúť.

  • Stany pre deti môžu mať kruhový pôdorys a tvar pripomínajúci cirkusové šapito, klasickú "áčkovu" konštrukciu alebo tvar moderných turistických iglu stanov. U športových modelov sa stretnete aj s doplnkovými hracími prvkami, ako sú tunel, ktorý urobí aj zo vstupu do stanu dobrodružstvo.

Majte na pamäti, že detské stany a típí sú hračky a neslúžia na kempovanie.

Parametre

Rozmery

Rozmery hracích domčekov sa líšia podľa typu, konštrukcie a počtu detí, ktoré sa v ňom môžu hrať. Domčeky určené do interiéru sú menšie ako tie záhradné. Priemerný rozmer menšieho dreveného domčeka určeného do exteriéru je 130 x 160 x 120 cm, látkový domček do interiéru 100 x 70 x 95 cm, rozmer stanu 110 x 110 x 90 cm. Pred nákupom si dobre premerajte miesto, ktoré pre hrací domček máte.

Hmotnosť

Hmotnosť sa líši o stovky kilogramov. Veľké drevené domčeky môžu vážiť viac ako 300 kg, na druhom konci spektra sú malé domčeky z látky, ktorých hmotnosť nepresahuje 3 kg. Hmotnosť sledujte v prípade, že budete s domčekom pravidelne manipulovať. 

Nosnosť

V popise produktu býva uvedený počet detí, ktoré sa môžu v domčeku hrať, ich hmotnosť aj celková nosnosť domčeka. Hmotnosť dieťaťa nepresahuje 45 kg. Ak dno domčeka nie je vyvýšené, výrobcovia nosnosť neuvádzajú. V opačnom prípade si skontrolujte, či hmotnosť detí neprekračuje odporúčanú nosnosť.

dřevěný domek

Rady

Údržba

Pred nákupom hracieho domčeku sa zoznámte s možnosťami údržby. Ak tieto informácie v popise produktu nenájdete, napíšte predajcovi či výrobcovi a nechajte si poradiť.

Výhodou plastových domčekov je ľahká údržba, ak sa zašpinia, ľahko ich umyjete handričkou a vlažnou, prípadne mydlovou vodou v prípade odolnejších nečistôt. Rovnako môžete väčšinou postupovať aj u dobre ošetreného dreva.

Pred nákupom domčeku, stanu alebo típí, ktorého súčasť tvoria aj textilné časti, si overte možnosť prania v práčke, aby ste potom neboli nepríjemne prekvapení, že látka nejde odpojiť od pevnej konštrukcie alebo sa z iných dôvodov nie je vhodná na pranie v práčke. Než potom začnete prať, dôkladne si prečítajte pokyny výrobcu a riaďte sa nimi.

Povrch drevených domčekov treba pravidelne udržiavať lakovaním či voskovaním. Pokiaľ máte domček v interiéri, stačí povrch upraviť raz, najlepšie hneď po nákupe. Iná situácia nastáva u domčekov umiestnených vonku, kde je drevo vystavené pôsobeniu poveternostných vplyvov a potrebuje pravidelnú úpravu. Náter opakujte podľa potreby či odporúčania výrobcu. Najčastejšie v intervale 2 až 5 rokov.

Montáž

Veľké drevené domčeky vyžadujú montáž. Otvory síce bývajú už predvŕtané, ale aj tak môže ísť o pomerne zložitý proces, ku ktorému budete potrebovať minimálne skrutkovač a niekoho, kto vám diely pridrží. Preto niektorí výrobcovia väčších drevených domčekov ponúkajú objednanie montážnych služieb.